Thajské masáže pro začátečníky: Benefity a tipy pro první návštěvu
Od Miloslav Dolejší pro 31, 2023 0 Komentáře

Úvod do světa thajských masáží

Když se řekne "thajská masáž", možná si vybavíte vůni aromatických olejů, zvuky relaxační hudby, nebo dokonce pocit, jak někdo hbitýma rukama rozmazluje vaše ztuhlé svaly. Ale thajská masáž je tak ohromně víc! Nejdříve si musíme ujasnit co thajská masáž vlastně je. Jedná se o starodávnou léčebnou praxi, sahající až do období před více než 2 500 lety. Co je na ní tak neobyčejného? Thajská masáž je jedinečná kombinací akupresury, energického propracování svalstva a yógových pozic. Už jste někdy slyšeli, že by vám masážní terapeut pomáhal dostat se do yógových pozic? Přesně to thajská masáž nabízí. A protože jsem nadšeným zastáncem všeho, co přináší úlevu v našem přepracovaném životě, rozhodl jsem se vám o thajských masážích říct o něčem více.

Historie thajské masáže a její význam

Tak jak vznikla thajská masáž a proč je považována za něco zvláštního? Legenda praví, že zakladatelem thajské masáže byl lékař Jivaka Kumar Bhaccha, který byl osobním lékařem Buddhy. Není tedy divu, že thajská masáž má své kořeny v buddhismu. V Thajsku je považována nejen za léčebnou metodu, ale i za spirituální praxi. Lidé, kteří masáže poskytují – maséři, jsou považováni za prostředníky, kteří přenášejí energii a léčivou sílu. Používají přitom různé techniky, od hlubokého propracování svalů, až po jemné protažení a uvolnění celého těla.

Proč je thajská masáž tak oblíbená?

Ale proč si lidé po celém světě oblíbili právě thajskou masáž? Důvodů je několik. Především jsme stále více zaměřeni na wellness a hledáme způsoby, jak pečovat o svoje tělo i ducha. Thajská masáž nabízí komplexní přístup, neboť oslovuje nás jako celek. Dále je skvělá pro ty z nás, kdo jsme pořád v pohybu. Oproti jiným druhům masáží, které jsou spíše statické, thajská masáž nás protahuje a mobilizuje. Navíc je obrovskou výhodou, že nemusíte být úplně svlečení, což je pro někoho velmi pohodlné a méně nepříjemné.

Co od thajské masáže očekávat

Když jdete na thajskou masáž, měli byste vědět, co přesně vás čeká. Nečekejte běžné masírování s masážními oleji. Budete se oblékat do pohodlného oblečení, které vám samozřejmě masážní salon poskytne. Masér začne protahovat a pracovat s vaším tělem pomocí svých rukou, loktů, kolen a dokonce i nohou. Možná budete překvapeni, jak hluboko může masáž sáhnout a jak energicky může být vaše tělo uvolňováno. Aneb jak se říká - no pain, no gain. Tedy alespoň v případě thajské masáže to obecně platí.

Výběr správného masážního salónu

Pokud jste se rozhodli thajskou masáž vyzkoušet, klíčovou roli hraje výběr správného salónu. Ne každý, kdo reklamuje thajskou masáž, je i opravdovým odborníkem. Hledat byste měli licencované maséry, kteří mají vzdělání a jsou certifikováni k provádění thajské masáže. A nepodceňujte ani osobní doporučení – když má někdo dobré zkušenosti, je to vždy dobré znamení. Vyzkoušejte ještě jednou neznámý salon, dejte si pozor na hygienické podmínky a atmosféru místa. A chcete-li být opravdu v bezpečí, zvolte salon, který je přímo spojen s Thajskem nebo někoho, kdo tam studoval či má tam kořeny.

Přínos thajské masáže pro zdraví

Thajská masáž není jenom o relaxaci a uvolnění, je to také o zdraví. Studie ukazují, že má pozitivní účinky na redukci stresu, zlepšení krevního oběhu, snížení bolesti svalů a kloubů, a dokonce i zlepšení kvality spánku. Díky kombinaci akupresury a strečinku se rovněž podporuje energetický tok v těle, což v tradiční thajské medicíně nazývají tok energie "sen". Nemusíte být příznivcem alternativních léčebných metod, abyste ocenili účinky thajské masáže. Její přínosy jsou znát i v moderní medicíně a jsou vědecky podložené.

Thajská masáž jako prostředek k relaxaci

Samozřejmě, že kromě zdravotních výhod je thajská masáž vynikajícím způsobem, jak se hluboce zrelaxovat. Představte si tu úlevu, když vám někdo profesionálně uvolní napjaté svaly a pomůže vám doslova "odehnat" stres. K tomu si přidejte aromaterapii, která je často spolu s masáží používána. Ať už máte rádi vůni levandule, citrónové trávy, nebo třeba jasmínu, aromatizovaný olej může dodat vaší terapii další rozměr. Jde o to dát si pauzu, odpočinout si od každodenního shonu a věnovat se plně okamžiku.

Hledání rovnováhy těla a ducha ve thajské masáži

Často slyšíme o hledání rovnováhy mezi tělem a duchem a thajská masáž je jednou z cest k jejímu dosažení. Nezaměřuje se totiž pouze na fyzický aspekt, ale celostní přístup je tu velmi důležitý. Mnoho lidí, vcetně mě samotného, opouští masážní salon s pocitem, že nejenom jejich tělo, ale i mysl prošly určitou formou obnovy. Jedná se o zážitek, který může mít hlubší význam, zvláště pokud jste otevřeni meditativnímu aspektu a necháte-li se unášet celou atmosférou.

Osobní zkušenost s thajskou masáží

A teď něco ze své vlastní zkušenosti. Pamatujete, jak jsem zmínil rodinu? Jednou jsme s Karolínou po dlouhé diskuzi o zdravých životních stylů a wellness trendech, rozhodli navštívit thajský masážní salon právě zde v Ostravě. A musím říct, že to byl jeden z nejlepších zážitků, co se týče péče o tělo. Nejen, že vám masáž může skutečně rozproudit krev, ale pro mě to byl také moment, kdy jsem si uvědomil, jak důležité je občas zastavit a dát si čas jenom na sebe. Thajská masáž strečinkem, tlakem, ale i specifickou tichostí a věnováním pozornosti každé části těla vás donutí zapomenout na okolní svět a přemýšlet jen o tom, co cítíte právě teď.

Závěr: Thajská masáž jako cesta k harmonii

Takže ať už hledáte prostředek, jak zmírnit bolesti zad, zlepšit flexibilitu, nebo jen hledáte možnost, jak uniknout od stresu všedního dne, thajská masáž může být odpovědí. Je to nádherný způsob, jak se spojit s vlastním tělem a myslí a zároveň podpořit fyzické i duševní zdraví. Nezapomeňte ale, že jako u všech terapií a zdravotních procedur není thajská masáž vhodná pro každého. Když vás něco trápí, nebo jste těhotná, poraďte se předem se svým lékařem. A pokud vás má článek inspiroval a chcete to vyzkoušet, nezapomeňte, že thajská masáž by měla být provedena profesionálem. Najděte si dobře hodnocený salon a dopřejte si tu nejlepší péči, kterou thajská masáž opravdu je.

Napsat komentář