Jak sportovní masáž posílí váš imunitní systém: Průvodce přínosy
Od Lenka Novotná pro 24, 2023 0 Komentáře

Úvod do magického světa sportovní masáže

Ahoj všem! Já jsem Lenka a dnes bych se s vámi ráda podělila o úžasnou tématiku, kterou je sportovní masáž a její vliv na náš imunitní systém. Nechte se překvapit, kolik benefitů vám může kvalitní masáž přinést. Možná si myslíte, že masáž je jen relaxační záležitostí pro sportovce po náročném tréninku, ale jde o mnohem více! Kromě toho, že se cítíte jako znovuzrození, masáže prokazatelně posilují i naši imunitu. A ačkoliv nejsem lékař či vědec, podařilo se mi sesbírat spoustu zajímavých informací, kterými se s vámi teď budu dělit. Připravte si pohodlný koutek, dejte kočce Míle pár lahůdek pro klidný spánek, a pojďme se do toho ponořit!

Když sportovní masáž hraje na strunách imunity

Začneme trošku ve velkém stylu, přece jenom sportovní masáž není jen tak nějaké pohlazení po unavených svalech. Sportovní masáž je intenzivní a cílená práce s tělem, která má nejen zmírnit svalovou únavu, ale také podpořit celkovou regeneraci těla. Jak to celé souvisí s imunitním systémem? Nuže, když naše svaly jsou správně prokrvené a odpočaté, celé tělo funguje jak má. Imunitní systém ochraňuje naše tělo před vnějšími i vnitřními hrozbami a pokud je tělo v rovnováze, imunita má šanci fungovat jak má by fungovat. Sportovní masáže zvyšují cirkulaci krve a lymfy, což pak pomáhá k lepšímu odplavení toxinů, uklidnění zánětu a celkově podporuje náš obranný systém.

Přímý úder proti stresu a jeho dopadům

Klíčovým faktorem v umění sportovní masáže je její schopnost snižovat stres. A nenechte se mýlit, stres má na imunitní systém opravdový dopad. Když jsme vystaveni stresu, naše tělo produkuje stresshormony jako je kortizol, které mohou potlačit efektivitu našeho imunitního systému. Sportovní masáž přináší okamžiky pokoje a klidu, pomáhá uvolnit napětí a myslím si, že efekt je skoro jako když Míla šťastně spokojeně přede u mého boku na gauči. Je to ten pocit bezpečí a klidu, kdy vnímáte, jak každý sval vašeho těla postupně nabývá zpět svoji pružnost a sílu.

Dokonalá symfonie: Blízký vztah masáže a lymfatického systému

Nyní se ponořme hlouběji do vědy za masáží a jejího vztahu k lymfatickému systému, což je klíčový hráč v naší imunitě. Lymfatický systém je síť tkání a orgánů, které pomáhají odbourávat a odvádět toxické látky a odpady z těla. Sportovní masáže prakticky nastartují náš lymfatický systém jako když šlápnete na startér starého krasavce auta. Masážní pohyby podporují lymfatický tok, což nahání lymfu plnou bakterií a toxínů správným směrem k lymfatickým uzlinám, kde jsou pak tyto škodliviny zneškodněny.

Nezapomínejme na svalové uvolnění a vliv na imunitu

Správně cílená sportovní masáž může výrazně pomoci při potížích s odpočinkem a regenerací svalů. Když svaly nejsou správně uvolněné, hromadí se v nich napětí a toxické látky, což vede k většímu riziku zranění, zánětu a dalších nepříjemností, které mohou zatížit imunitní systém. Což v praxi znamená, že když vám sval dává dobrou noc z náročného dne tráveného lyžováním na Klínovci, masáž mu dopřeje ten okamžik regenerace, který si zaslouží. Svaly jsou poté méně náchylné k zranění a tím i méně zatěžují imunitní systém.

Vliv masáže na hormonální rovnováhu a imunitní funkci

Konečně bychom neměli zapomínat na jednu ze základních věcí spojujících masáž se zlepšením imunity, a to je její vliv na hormonální rovnováhu. Masáže mohou snížit produkci stresových hormonů a podporovat vylučování hormonů příjemných a prospěšných, jako je například oxytocin, který je známý svou schopností podporovat pocity klidu a spokojenosti. Mám ten pocit, že když jsem byla naposledy na masáži, byla jsem pak tak uvolněná, že bych dokázala obstát i v klidovém testu s Mílou, která je nekorunovanou královnou odpočinku, všichni, kdo máte kočku, chápete.

Praktické tipy na maximální využití sportovní masáže

Ale není to jen o ležení na masážním stole a užívání si. Chcete-li, aby masáž prospěla vaší imunitě, je potřeba dodržovat několik zásad. Dehydratace po masáži? Tabu! Pijte hodně vody, aby váš tělo mohlo efektivně odstranit uvolněné toxiny. Taky větrání mysli – no stresu po masáži, prosím! Udržujte relaxaci i po masáži, užijte si klidný večer s dobrým filmem nebo knihou a pokud možno vyhněte se náročným fyzickým činnostem. A možnost, jak udělat masáž ještě příjemnější? Dejte si ji jako odměnu po výkonu, ať už jde o sportovní zápas nebo dokončení projektu v práci.

Osobní zkušenosti s magickým uhlem pohledu

A teď trochu osobnější nádech. Mám za sebou dny, kdy se celý můj svět točil kolem přípravy na můj první maraton. Tréninky, vyvážená strava a přesto jsem stále cítila, že něco chybí. Až jsem objevila sportovní masáž. Jednou za čas jsem s radostí navštívila svou oblíbenou masérku a věřte mi, byl to jako když se vám podaří najít ten správný klíček do zámku. Zjistila jsem, že mám mnohem méně nachlazení a viróz než předtím. A možná je to jen můj pocit, ale jako by moje kočka Míla vycítila tu změnu a rozhodla se mě po masáži ještě více mazlit. Asi cítí, že moje imunita praští energií, no nebo prostě ví, že po masáži jsem mnohem klidnější člověk.

Konečné slovo: Sportovní masáž jako pravidelný rituál

Jako finální myšlenku bych ráda zdůraznila, že jako u mnoha věcí v životě, i u sportovní masáže platí, že pravidelnost je klíčová. Nemusíte být vrcholový sportovec, abyste si dopřáli masážní terapii. Stačí se zaměřit na to, co vaše tělo potřebuje, a udržovat svůj imunitní systém silný s pomocí rukou zkušeného maséra. A pokud se masáž spojí s vyváženou stravou, dostatečným spánkem a běžnou fyzickou aktivitou, máte zaručen nejen pocit skvělé pohody, ale i robustní imunitu.

Závěr a malý bonus pro milovníky koček a masáží

Tak, a to by bylo vše, co jsem vám chtěla sdělit o sportovní masáži a jejím divném tanci s imunitním systémem. Doufám, že jsem vás inspirovala a že svému tělu dopřejete tu pozornost, kterou si zaslouží. A nyní malý bonus: víte, proč mám kočku Mílu tak moc ráda? Protože mazlení s ní mi přináší podobný pocit klidu a uvolnění jako masáž. Takže pokud nemáte čas nebo možnost dostavit se na sportovní masáž, jednoduše požádejte svou kočičí přítelkyni o mazlení! Čekám, že s vámi bude Míla souhlasit – masáž a kočičí předění dohromady představují neodolatelnou kombinaci pro silnou imunitu a šťastný život.

Napsat komentář