Pět benefitů masáže po porodu, o kterých jste možná nevěděli
Od Lenka Novotná pro 3, 2023 0 Komentáře

Pochopení důležitosti masáže po porodu

Některé ženy jsou při pohledu na novorozence naprosto vyčerpané a pouze obtížně se dostávají zpět do své původní formy. Jak bych to také věděla, sama jsem to prošla! Masáže po porodu mohou být klíčem k rychlému a efektivnímu uzdravení. Přestože masáže po porodu patří k tradičním postupům v některých zemích, v naší době jsou až překvapivě opomíjené. Dozvěděla jsem se o nich teprve poté, co jsem byla těhotná a hledala jsem způsoby, jak se co nejdříve dostat zpět do pohody.

Běžné fámy o masážích po porodu

Naprostou většinu z nás napadne při slově "masáž" něco v duchu relaxace a odpočinku. Nicméně, někteří lidé si myslí, že masáže po porodu jsou pouze zbytečnou rozmarností, která nemá žádné skutečné zdravotní přínosy. Nic není dál od pravdy! Abych měla jistotu, že vám poskytnu přesné a dokladované informace, musela jsem prozkoumat několik vědeckých studií. Mnoho odborníků se domnívá, že masáže po porodu mají řadu pozitivních dopadů na tělo novopečené matky. Pojďme tedy přejít k těmto benefitům, které jsem pro vás vypátrala!

Benefit č. 1: Zlepšení duševního zdraví

Jednou z nejvíce významných výhod masáže po porodu je bezpochyby zlepšení duševního zdraví. Po porodu se mohou u vás objevit takzvané baby-blues, což je stav, kdy se cítíte smutná, plačtivá a úzkostná. To je zcela normální a prochází jí většina žen nedlouho po porodu. Mě sama mě po porodu postihla nemocná únava a na nic jsem neměla náladu. Ale když mi kamarádka doporučila masáže, já jsem se sama přesvědčila o jejich blahodárném účinku. Výzkum naznačuje, že masáže mohou výrazně pomoci v boji proti depresi a podporovat duševní zdraví matky.

Benefit č. 2: Zrychlení hojení a regenerace těla

Představte si své tělo jako auto, které potřebuje pravidelnou údržbu a péči. Po porodu prochází tělo několika vážnými změnami, a masáže mohou pomoci tomuto procesu. Abych vám to lépe vysvětlila, tak po porodu zůstanou ve vašem těle hormony, které způsobují, že se cítíte unavená a že vaše tělo nemůže správně fungovat. Masáže pomáhají tomuto procesu tím, že podporují odbourávání těchto hormonů z těla. A to není vše! Masáže také zlepšují krevní oběh a tím podporují rychlé hojení a regeneraci těla.

Benefit č. 3: Úleva od bolesti

Porod je jedním z nejnáročnějších úkonů, kterými tělo ženy prochází. Po tom všem je naprosto předvídatelné, že budete cítit bolest v různých částech těla. Mně se dařilo držet se při síle během těhotenství, ale po něm jsem pro nemocenskou dala ruku do ohně. Naštěstí jsem se dozvěděla o masážích a dříve než jsem si ani stihla uvědomit, byly moje napjaté svaly opět v naprosté pohodě. Masáže po porodu vám mohou skutečně pomoci zmírnit bolest a nepohodlí způsobené těhotenstvím a porodem.

Benefit č. 4: Podpora produkce mateřského mléka

Říká se, že mateřské mléko je pro novorozence to nejlepší. Představte si moje zklamání, když jsem po porodu zjistila, že moje produkce mléka není taková, jakou bych si představovala. Ale pak jsem se dozvěděla o masážích a vše se změnilo jakoby mávnutím kouzelného proutku! Jako máma jsem opravdu ocenila, když se moje produkce mléka výrazně zvýšila díky pravidelným masážím. Máte se na co těšit, pokud mají obtíže s laktací, masáže by vám mohly pomoci.

Benefit č. 5: Podpora hormonální rovnováhy

Nikdy byste nevěřili, jak moc může těhotenství a porod ovlivnit vaše hormony, pokud byste to samy nezažily. Byl to trochu jako jízda na horské dráze! Zdálo se mi, že můj hormonální systém je při těhotenství zcela mimo mísu. Ale pak přišly masáže a já jsem si doslova oddechla s úlevou. Výzkumy ukázaly, že masáže po porodu mohou pomoci vyrovnat hormonální nerovnováhu, která může nastat po porodu.

Závěr: Neundersvaďujte sílu doteku

Byla jsem to já, Lenka, váš šťastný blogger. Doufám, že jsem vám dnes mohla předat nějaké úžasné tipy a fakta o výhodách masáží po porodu. Ať už jste těhotná, právě jste porodila nebo čekáte své první dítě, vězte, že máte mnoho možností, jak se postarat o své tělo. A jednou z nejlepších je právě masáže po porodu. Neundersvaďujte sílu doteku, může vám přinést úžasné výsledky. S láskou, vaše Lenka.

Napsat komentář